error code: 522

Duyuru



Türkiye'de ölümlü iş kazaları 15 AB ülkesinden 7 kat daha yüksek. Ölümlü iş kazalarında dünya üçüncüsü olan Türkiye'de yılda 250 bin iş kazası meydana geliyor ve bin işçi yaşamını yitiriyor.

TMMOB'a Makine Mühendisleri Odası (MMO) Bursa Şubesi'nce "6331 Sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanunu" başlıklı panel düzenledi. MMO Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart, iş kazaları ve meslek hastalıklarının iş yaşamının en büyük sorunlarından olduğunu belirtti. İş kazalarına yönelik çarpıcı verileri paylaşan Mart, Türkiye'nin 15 AB ülkesinden 7 kat daha yüksek olan ölümlü kaza sıklığı ile dünya sıralamasında Hindistan ve Rusya'dan sonra 3.sırada yer aldığını dikkat çekti.

Türkiye'de çalışanların yüzde 3'ünün iş kazasına uğradığını yüzde 3,7'sinin meslek hastalığına yakalandığını belirten Mart, 25 milyon çalışandan yılda en az 250 bin kişinin iş kazasına uğradığını ve binden fazla çalışanın yaşamını yitirdiğini söyledi. İş kazalarının yarıdan fzlasının 50 kişiden az çalışanı olan yerlerde gerçekleştiğini belirten bu durumu 'ülkemize ve insanımıza yakışmayan ve mutlaka değiştirilmesi gereken tablo' olarak nitelendirdi. Yasada; Bakanlığın yönetmelik düzenleme, para cezası tahsilatı dışında sorumluluk üstlenmediğini, kamusal denetimin göz ardı edildiğini kaydetti.

Yasada sadece konuyla ilgili politika ve strateji belirleyip önerilerde bulunacak bir konseyin tanımlandığını belirten Mart, uygulamadaki kademeli geçişe dikkat çekti ve genele oranı yüzde 56 olan 50'nin altında işçi çalıştıran yerlerde ise yasanın 1 ve 2 yıl sonra uygulaşacak olmasını eleştirdi.